Sort by

denis has logged 234 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Read the review Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stutz

Stutz

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sr.

Sr.

2022
×
Edit this entry  
01
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
17
An Education

An Education

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry