María has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dead King

Dead King

1995
×
Edit this entry  
25
Holy Camp!

Holy Camp!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Red Squirrel

The Red Squirrel

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
January

January

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
High School Musical

High School Musical

2006
×
Edit this entry  
25
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Tasio

Tasio

1984
×
Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
14
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Edit this entry  
13
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
I, 'The Heifer'

I, 'The Heifer'

1985
×
Edit this entry  
06
Lunas de Nueva York

Lunas de Nueva York

2015
×
Edit this entry  
28
Ocaña: An Intermittent Portrait

Ocaña: An Intermittent Portrait

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
The Enchanted Forest

The Enchanted Forest

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Miracle of P. Tinto

The Miracle of P. Tinto

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
While at War

While at War

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry