• School of Rock

    School of Rock

    ★★★★

    literally invented rock n roll

  • Frenzy

    Frenzy

    ★★★½

    definitely a lot weaker than most hitchcock's

  • John Mulaney: New in Town

    John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

    i love john so much i hope he's doing okay

  • Miller's Crossing

    Miller's Crossing

    ★★★★½

    "Nobody knows anybody. Not that well."
    too much hat talk but i loved this so much. also gabriel byrne hot i wanna be him.

  • Certified Copy

    Certified Copy

    ★★★★½

    i think i'm in love with juliette binoche

  • Mr. Roosevelt

    Mr. Roosevelt

    the most secondhand embarrassment i've ever felt plus i hated every character

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★½

    "you say that like it means something."

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★★

    "don't worry, you're not his type."
    oh my fucking god

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

    armie hammer and his accent ruined this for me

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    great now i wanna french molly gordon

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★

    expected more

  • Ida

    Ida

    ★★★★½

    this movie is so beautiful. i think it's one of the most beautiful movies i've ever seen.