M.D. has logged 173 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
Railroaded!

Railroaded!

1947
×
★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Madness

American Madness

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mike Nichols: An American Master

Mike Nichols: An American Master

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Taxi!

Taxi!

1932
×
★★
Edit this entry  
27
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
26
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Big Trail

The Big Trail

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
19
Casper

Casper

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bullets or Ballots

Bullets or Ballots

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night of the Werewolf

Night of the Werewolf

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry