M.D. has logged 29 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Hollywood

Red Hollywood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Something Ventured

Something Ventured

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ghost Exchange

Ghost Exchange

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Beyond the Sea

Beyond the Sea

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Too Big to Fail

Too Big to Fail

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
25 Million Pounds

25 Million Pounds

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trader

Trader

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Daïnah la Métisse

Daïnah la Métisse

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Perfect Couple

A Perfect Couple

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry