Mimi has logged 24 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry