Murtada has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Red Eye

Red Eye

2005
×
Edit this entry  
28
Disobedience

Disobedience

2017
×
Edit this entry  
27
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
RBG

RBG

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
22
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
07
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Edit this entry  
01
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Martyr

Martyr

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Edit this entry  
23
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
Edit this entry  
19
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girl

Girl

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
Edit this entry  
13
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
Edit this entry  
09
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
El Angel

El Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Write When You Get Work

Write When You Get Work

2018
×
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry