Murtada has logged 36 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★
Edit this entry  
30
Making Montgomery Clift

Making Montgomery Clift

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Wanderlust

Wanderlust

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★
Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Times of Bill Cunningham

The Times of Bill Cunningham

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
1985

1985

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Quincy

Quincy

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry