Andrew has logged 45 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unknown Soldier

The Unknown Soldier

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry