oriana has logged 309 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Cherrybomb

Cherrybomb

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry