Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1931
×
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Read the review Edit this entry  
10
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Assistant

The Assistant

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
Read the review Edit this entry  
19
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Changeling

Changeling

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Identity

Identity

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★
Read the review Edit this entry