Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Do You Like Me?

Do You Like Me?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mum, Mum, Mum

Mum, Mum, Mum

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
Edit this entry  
22
Red Screening

Red Screening

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
½
Edit this entry  
15
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
Edit this entry  
07
Trillizas propaganda

Trillizas propaganda

2006
×
Edit this entry  
07
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
How Most Things Work

How Most Things Work

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

1990
×
★★
Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry