Sort by

MediaPundit has logged 59 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare

Nightmare

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Father

Our Father

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry