joe, the lettuce. has logged 331 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lava

Lava

2014
×
Edit this entry  
01
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Read the review Edit this entry  
01
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Edit this entry  
01
BURN·E

BURN·E

2008
×
Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry