Sort by

meera has logged 39 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
Edit this entry  
27
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
People Like Us

People Like Us

2012
×
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Magic Diner

The Magic Diner

2015
×
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pure

Pure

2009
×
★★★★
Edit this entry