Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
09
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Caught in a Cabaret

Caught in a Cabaret

1914
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
27
Party Monster

Party Monster

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
All My Friends Are Dead

All My Friends Are Dead

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Skater Girl

Skater Girl

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
08
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Edit this entry  
29
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Pie Presents: Band Camp

American Pie Presents: Band Camp

2005
×
Edit this entry  
13
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Edit this entry