Sort by

MEGAMOUW has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ironfinger

Ironfinger

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Field of Honor

A Field of Honor

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lift

The Lift

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry