• Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    honestly not as bad as what i was seeing/ hearing and i thought i got a major spoiler but that twist wasn’t really a twist it was pretty obvious pretty early on. i wish we could have gotten more about frank and shelley and their motivations and not just jack’s. the 1950’s aesthetic was cute but wasn’t unique enough that we needed so much of that and so little insight in the real world and jack and alice’s real lives…

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ★★★½

    yea i saw the plot coming from a mile away i’m pretty sharp and intelligent like that

  • The Purge

    The Purge

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the way the boyfriend was so irrelevant to the story when he literally snuck in there w a gun 😭

  • House on Haunted Hill

    House on Haunted Hill

    ★★★★

    started off rough for me but this was soo good and has some rlly great horror visuals. perfect 90s horror filme

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair

    ★★★

    girlhood

  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ★★

    a mexican spirit that’s been around for decades was killed by a white woman in l.a. and also this is connected to the conjuring? 💀

  • It

    It

    ★★★

    sick as fuck

  • Jujutsu Kaisen 0

    Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★

    issa love story

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★½

    WAIT THE TWIST WHAT ?! this kinda served massive cunt and the soundtrack is amazing and the costume designs and color palette was soooo cute and pleasing. rare netflix original movie W this was so fun

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★

    beautiful property has great amenities very spacious had a lovely time and owners were very accommodating ☺️☺️

  • Hocus Pocus 2

    Hocus Pocus 2

    ★½

    did it for my mum ok

  • She-Hulk: Attorney at Law

    She-Hulk: Attorney at Law

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i haven’t moved past the secretly recorded sex tape