Sort by

megan has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brothers

Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry