Sort by

Meg has logged 548 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Yuletide

Yuletide

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jane

Jane

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry