Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Wing

Little Wing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Maya Deren's Sink

Maya Deren's Sink

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sea in the Blood

Sea in the Blood

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Prelude to a Kiss

Prelude to a Kiss

1992
×
★★
Edit this entry  
09
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Country Wife

The Country Wife

1977
×
★★½
Edit this entry  
04
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Swoon

Swoon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry