• Carol

    Carol

    ★★★★★

    self care luv

  • The Birds

    The Birds

    ★★★

    watching this for the first time whilst the PM announces the country is going into lockdown wasn't my smartest idea

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    i can't believe i can feel so many things

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    i don't think anything i could write could articulate the experience of growing up with three sisters as well as little women does. i only wish i had seen it with mine.

  • Top Hat

    Top Hat

    ★★★★½

    words to live by: "for the woman, the kiss. for the man, THE SWORD."

  • Cats

    Cats

    ★★★½

    i have ascended to the heaviside layer do not interact

  • Elisa & Marcela

    Elisa & Marcela

    ★★★★

    i am cómo se dice... gay

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    I love the lesbian lydia leonard cinematic universe

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    it may have been the free wine but this was the cinematic experience of my entire life

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

    barry jenkins: i have done nothing wrong, ever, in my life

    me: i know this and i love you

  • The Clock

    The Clock

    ★★★★

    watched 13:04-14:19 and 15:32-16:17

    "when my clock stops ticking, I'll die."

  • Pride

    Pride

    ★★★★★

    WHERE ARE MY LESBIANS