Amra has logged 34 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sindhu Bhairavi

Sindhu Bhairavi

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Crush

The Crush

2010
×
Edit this entry