Sort by

mayen has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost at Christmas

Lost at Christmas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Present

The Present

2020
×
Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry