melan ⚢ has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
Read the review Edit this entry  
17
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
Edit this entry  
17
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Edit this entry  
13
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
Read the review Edit this entry  
13
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
All Together Now

All Together Now

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iceman

Iceman

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Edtv

Edtv

1999
×
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nate Bargatze: The Tennessee Kid

Nate Bargatze: The Tennessee Kid

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Pig

Mr. Pig

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Read the review Edit this entry  
21
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Edit this entry  
15
The Glass House

The Glass House

2001
×
Edit this entry  
15
Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
Edit this entry