Melis has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wall

The Wall

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Me Instead

Love Me Instead

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Honey

Honey

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grudge

Grudge

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
25
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
24
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
10 to 11

10 to 11

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Edit this entry  
18
Lights Out

Lights Out

2013
×
Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Slut

Slut

2014
×
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry