Melis has logged 28 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
Edit this entry  
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Butler

The Butler

2013
×
Edit this entry  
22
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Beckett

Beckett

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
08
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
Edit this entry  
06
Titanic II

Titanic II

2010
×
★½
Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry