Sort by

melissa has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us and Them

Us and Them

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry