melissy has logged 27 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
Read the review Edit this entry  
31
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stargate: Continuum

Stargate: Continuum

2008
×
Edit this entry  
26
Stargate: The Ark of Truth

Stargate: The Ark of Truth

2008
×
Edit this entry  
25
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Edit this entry  
23
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
Edit this entry  
22
Rose Red

Rose Red

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
Edit this entry  
08
VFW

VFW

2019
×
Edit this entry  
08
Sightseers

Sightseers

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
High Society

High Society

1956
×
Edit this entry  
06
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titus

Titus

1999
×
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry