• Tear Along the Dotted Line

    ★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • Freaks Out

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Loki

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★

  • Mortal Kombat

    ½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • Nobody

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Rose Island

    ★★★½

  • Monster Hunter

    ½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • New Order

    ★★★½

  • Tragic Jungle

    ★★½

  • Salvatore: Shoemaker of Dreams

    ★★★½

  • Mandibles

    ★★★½

  • Our Father

    ★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • The Book of Vision

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★½

  • Tenet

    ★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Perfumes

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Bad Tales

    ★★★★

  • Goblin Slayer: Goblin's Crown

    ★★

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • The Outsider

    ★★★

  • The New Pope

    ★★★½

  • Hammamet

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • The Gentlemen

    ★★½

  • 1917

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★

  • Undone

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Chiara Ferragni: Unposted

  • Martin Eden

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★

  • Joker

    ★★

  • An Officer and a Spy

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½