• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★

    I was born with an cleft lip and cleft palate and still have an noticeable scar so Harry felt empowering to me, I remember dressing up as him on the final day of kindergarten pretending it's castle like playground was Hogwarts, I remember having Burger King that day weirdly enough despite the "toy" being an Zoids cup. I just have memories of that time of my life linked to this series such as eating the tie in chocolate frogs and…

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★★★

    "Fuck the security! I am gonna rush the fucking stage!
    She couldn't survive the Rodeo, Not everybody meant for this.
    This is what happens at a Travis Scott gig. We just survived Travis, you know,"

    "Kids push up against the front and spread all the way across that and fill in the whole front floor.
    So the pressure becomes very great up against the barricade.
    You will see a lot of crowd surfers in general, but also a lot of…

  • The Midnight Gospel

    The Midnight Gospel

    ★★★★

    This is the story of a five week premature person with no in real life friends who relies on digital relationships on their computer learning new information from the experiences they have, I can relate so hard with that.

    It feels very unique despite the fact you could compare parts of it to stuff such as the cult animation Mr Benn with the animation style of earlier Masaaki Yuasa meets Superjail. I don't see many people sticking around for the…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    I don't need to sign a release, I'm a freed old guy
    This is a video game, this is a simulation, guy

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

    It's hard for me to deal with the fact that one of my main hyperfixations is finally complete,something I first heard about as an child from being featured in children's magazines and on TV here but I truly fell in love with the series in my early teens (The fact I viewed an LQ downloaded version would be shocking these days with it being able to be streamed in HD at ease with the DVDs being expensive out of print),…

  • Paint Drying

    Paint Drying

    I'm not sure how much of a surprise this will be to most of you but I identify as non-binary/enby now, I felt this way for years on and off but this time it feels right.

    I thought of using my birth name since it's somewhat gender neutral but please don't refer me as such if anybody still remembers it. I lean more towards femme expression both gender and sexual orientation wise but my pronouns are just them/them.

    I hope the letterboxd community supports me.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★½

    People complain about how this is "an HBO Max commercial" but this doesn't go far enough with the concept imo, some of the parodies are fun but they are more or less just fetch quests that don't impact the plot in the slightest outside of standing in the background of the basketball scenes, say what you want about Lego Batman use of other IP but that at least was important to the overall plot. The Rick & Morty cameo is what…

  • Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

    Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

    ★★

    (This used to be Debunking Borat's page)

    This would work better on YouTube where it's easily sharable but who is this even for? Just think about the Hillary Clinton eating children part, if you believe that but somehow watched this despite SBC being a left leaning person of Jewish faith the message get overshadowed by them saying they don't like her after the prerecorded video message she said.

    Honestly who is this aimed at? Most people would be know Borat is mocking these people's views in the film and it's not edutainment to offer anything to fans of Borat himself.

  • The Underground Railroad

    The Underground Railroad

    ★★½

    I have been looking forward for this to be released for almost six years at this point and I'm heavily disappointed with the final product, I am one of the few that prefers If Beale Street Could Talk over Moonlight but that had powerful acting and one of the best scores of the past decade on top of being an overall great work. At least with Damien Chazelle's little watched (2.k members on here feels way too small for somebody…

  • Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

    Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

    ★★½

    The reviews being like "oh Disney FOX would never do this" are ignoring the fact that three feature length Star Wars films featuring the Family Guy cast exists.

  • 8th Annual On Cinema Oscar Special

    8th Annual On Cinema Oscar Special

    ★★★★

    None of this would have happened if voter fraud wasn't commited in the name of Nomadland, cut the buff.

  • Affairs of Cappy Ricks

    Affairs of Cappy Ricks

    Watched this on my totally legal and not illegally copied VHS, five bags of popcorn.