melodie has logged 26 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stateless

Stateless

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Earth and Blood

Earth and Blood

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Freedomland

Freedomland

2006
×
Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
30 Rock: A One-Time Special

30 Rock: A One-Time Special

2020
×
Edit this entry  
15
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Edit this entry  
13
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry