Sort by

mathew has logged 34 entries for films during September 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fall

Fall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry