Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry