James has logged 193 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
07
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry