James has logged 30 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Weird Science

Weird Science

1985
×
★½
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Boundaries

Boundaries

2018
×
Edit this entry