Sort by

Louis has logged 52 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Chosen

The Chosen

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
★★½
Edit this entry  
24
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackhat

Blackhat

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rio

Rio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Read the review Edit this entry