Sort by

Louis has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire

Fire

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Volver

Volver

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry