RSS feed for Uriah
  • Holes

    Holes

    ★★★★★

    These past two days have been reserved for the cream of the crop. Truly one of the best movies of my lifetime.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Alright guys I’ll tell it how it is. I’ve seen this twice in 24 hours and I’d watch it again.

  • Gifted

    Gifted

    ★★★★½

    Y’all I cried so much.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    The only superhero film that exists.

  • Zootopia

    Zootopia

    ★★★★★

    Hi folks I love Judy Hops and Nick Wilde so take that🤷‍♂️

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★★

    Tag ur self, I’m ‘Hawaii 5.0’ on the horn.

  • The Princess Diaries

    The Princess Diaries

    ★★★★★

    After arguing with my dad about politics, we agreed that this, is one of the best films ever made.

  • Wet Hot American Summer

    Wet Hot American Summer

    ★★★★★

    Tag ur self I’m “pottery shattering”

  • Wine Country

    Wine Country

    ★★★½

    I love Rachel Dratch guys.

  • One Missed Call

    One Missed Call

    ½

    Y’all my ten year old self was scared sh*tless by the ring tone in this!!

  • Bee Movie

    Bee Movie

    ★½

    At some point you’ve got to sit down with a friend and watch Bee Movie. It just has to be done.

  • Twilight

    Twilight

    ★★★

    “I feel very protective of you” Edward we’ve known each other mere DAYS. Also Charlie is beautiful and no one can tell me otherwise.