• Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    The movie starts out with so much potential and then it just declines after the mall scene. If it wasn't for Pedro Pascal I don't think I could've gotten through the whole thing.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    I really enjoyed this movie -- the visuals are great, the story was adjusted where it is close enough to the original but not exactly the same, the final girl is not as helpless as in the original, etc., etc.

    It's therefore sad that the only thing that turned me off wasn't even about the movie itself, but a heavily sexual comment I overheard about the heavy breathing from the main character in a very gruesome scene. How did they manage to be gross about that is beyond me.

  • We Are What We Are

    We Are What We Are

    ★★★★

    The movie was going to be 3 stars for me until that ending. If you're someone who doesn't like slow burns you might not enjoy it as much but trust me when I say the ending is worth sticking around for.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    Before the movie came out my boss told me to read the book. "I think you will love the book" she said, "you remind me a lot of Amy but in a good way."

    Point is I might be partially biased to liking the movie, because I did enjoy the book and I took weird pleasure in being compared to Amy (•‿•)

  • The Strangers

    The Strangers

    ★★★

    I watched this with my partner at the time when his family had gone out of town. This movie ruined our sexy weekend.

  • Sleep Tight

    Sleep Tight

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    All I know is that baby would've been thrown out the balcony if it were me

  • Mulan

    Mulan

    ★★★★★

    This movie was and remains very important to me. As an only child in an environment where expectations were really high, I grew up feeling so much pressure to meet my family's standards and I would often be an anxious mess at the idea that I would disappoint.

    This movie showed me that you might not fit the role your family wants you to fill but you can still be yourself and make them proud, and that was a really important message to my pre-teen self.

  • Little Monsters

    Little Monsters

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I find this movie very cute. Overall a 3 out of 5 with an extra 1/2 star thrown in because Lupita is, as usual, a gem and such a versatile actress that she can sell me into any role she plays. My biggest qualm with the movie was the whole "dude meets sweet girl who fixes him and romance ensues", it sort of makes his growth very shallow and the movie could've easily not taken that route. There was also a few jokes that I was not about and once again they could've just avoided.

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★★

    Danieeeeeeeeeeeeeeeeel!!!

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I remember when I watched this in theaters... Two older couples walked out after the baby, others walked out at other points. After it was over roughly 2/3 of the people remaining there were not happy.

    I'm not sure why they seemed to feel that way, it's pretty disappointing that they could not connect with the emotions of anxiety this film gave me - being so utterly desolate, with things going to shit all around you, and your parents, the…

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★

    This movie stressed me out. My neck hurts and I'll probably have those dreams where I scream but nothing comes out tonight.

    That's exactly what I was expecting so good movie.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    This movie was disturbing and fucked up but I left the theater feeling such relief. This made my partner feel unnerved because he did not care for the film. It was perfect.