Mercy has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
15
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
01
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Edit this entry  
30
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Edit this entry  
20
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Villains

Villains

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry