• Scream

    Scream

    ★★★★★

    there is no timeout in works of art, it must have been said after watching this movie. so much so that even if you watch it years later, i’m sure that you will watch it with the same pleasure. 

    note to myself: i watched it for the first time when i was 11 and now i’m 20. i want to watch it again at a better time, at a different age, with the same pleasure.

  • Barbara

    Barbara

    ★★★★

    sehr ähnliche filme wurden bereits gedreht (kritik an der verfolgung in der ddr)
    ich mochte ihn sehr wegen der guten schauspieler, der ruhe des films und der qualität der erzählung.
    ich schaute in ruhe mit heißer schokolade und decke zu. es macht mich sehr glücklich zu wissen, dass es solche filme noch gibt ;’)

  • Morbius

    Morbius

    the only good thing about the movie is the excitement i felt while waiting for the movie. it is nominated to be one of the worst movies of recent years.

  • Everything About Mustafa

    Everything About Mustafa

    ★★★★

    bütün asklar küllenir, bütün esler ölür, bütün hikayeler biter ve geride kalan kisi muhakkak perisan olur. 
    filmde bircok etkileyici sahne vardi ama en diyebilecegim suydu; mustafa esi öldükten sonra aldattigi adami (nejat isler’i) kacırıp eve kapatir. elleri kollari agzi bagli olan nejat isler agzindaki bant cikarildiginda tuvalete gitmesi gerektigini “cisim var” diyerek belirtir.” mustafa da “biraz medeni ol öküz insan kibar olur, mesela banyo ne tarafta” diye sor der. nejat isler mustafa’ya “banyonun yerini sormama gerek yok zaten biliyorum” der.…

  • The Man with Number 100

    The Man with Number 100

    ★★★½

    OYA AYDOĞAN ❤️‍🔥

  • Enes Batur Gerçek Kahraman

    Enes Batur Gerçek Kahraman

    ½

    bu filmi sonuna kadar izleyenlere tahammül seviyelerinden ötürü ödül verilmesi gerekiyor

  • Umut

    Umut

    ★★★★

    DARMADUMAN OLDUM AGLAMAKTAN GEBERDİM

  • Fig Jam 2

    Fig Jam 2

    ★★★

    begendim mi begenmedim mi anlayamadigim bi film

  • İlk ve Son

    İlk ve Son

    ★★★★

    bu dizi beni tekme tokat dövdü, saçımdan tutup yerlerde sürükledi, düşündürürken sorgulattı ve bol bol ağlattı

  • Recep Ivedik 5

    Recep Ivedik 5

    ½

    çok güzeldi bi daha olmasın

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★★

    my eyes thanked me (best thing i've ever watched)

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★½

    i watched it yesterday but today is a better time to write. (bad enough to write a bad review nor good enough to write a good one)
    i don't know if it's because i’m sluggish these days, but mei lee’s excitement and nervousness pissed me off. (maybe it's because i see myself in a mei character) 
    but besides that, animation also opens the door for us to get to know the inner world of children. we also see that parents can make mistakes and the family figure we often encounter. fluency is not bad, average animation. suitable for all age groups. 🤷🏻‍♀️