RSS feed for Matthew
  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    more like...... far from being relevant...... bye peter

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

    it's fun, but its not great, the music is catchy af though......

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    A MASTERPIECE

  • Knock Down the House

    Knock Down the House

    AOC genuinely seems like the most sincere, honest, kindest person to ever grace the American people and I really, really hope she prevails in everything she wishes to accomplish

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★★★½

    Topher Gace is living his best life when he has a man-bun, but also love the social commentary in this and both live and hate how this significant event in these people’s lives is reduced to ephemeral confetti that people forget and dismiss with one look and swipe.

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★½

    Dark Phoenix: you gonna love it, you gonna want six more films
    Me: www.youtube.com/watch?v=9X0Al7-jLiA
    Dark Phoenix:
    ⣠⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⠀⣠⣤⣶⣶ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⢰⣿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣧⣀⣀⣾⣿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⡏⠉⠛⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⠈⠛⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠿⠛⠉⠁⠀⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠙⠿⠿⠿⠻⠿⠿⠟⠿⠛⠉⠀⠀⠀⠀⠀⣸⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⣄⠀⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣴⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠏⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠠⣴⣿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡟⠀⠀⢰⣹⡆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣭⣷⠀⠀⠀⠸⣿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⠀⠀⠈⠉⠀⠀⠤⠄⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⢿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⢾⣿⣷⠀⠀⠀⠀⡠⠤⢄⠀⠀⠀⠠⣿⣿⣷⠀⢸⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡀⠉⠀⠀⠀⠀⠀⢄⠀⢀⠀⠀⠀⠀⠉⠉⠁⠀⠀⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢹⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢸⣿⣿

  • Late Night

    Late Night

    ★★★★½

    A little on the nose, a little tongue in cheek, a little tip-toeing, a little uh-ohing, a little hopeful, a little oh damning, and a lot of laughing.

  • Black Mirror: Striking Vipers

    Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

    I'm extremely wary that as Black Mirror has continued on it has attracted the likes of bigger and bigger stars - and I fear that this allows some of the story to be sacrificed for spectacle or star power. This didn't feel like it belonged all that much in the Black Mirror world, and for that reason, I'm out....


    ... until I watch the next episode.

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★½

    Maybe with each rewatch this will get better and better.... But I don't think I have 30 years to give to this film.

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★★

    This film holds up so well after 33 years that it dwarfs any CGI film that looks dated after 5 years. This is the magic of practical effects. This special screening was the directors cut, shown for the first time in a cinema, with a Q&A from Ellen Greene and an introduction from Frank Oz who said that if he made this today, he wouldn't be able to make this film without using CGI as that is the nature of the film industry today, and I think he is sadly right.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    An absolute triumph from Olivia Wilde, especially for a directorial debut, one of the finest I've ever seen and it honestly feels like she's going to go on to do amazing things in her directing career and I was here at the beginning where it all started. History in the making.

  • Ideal Home

    Ideal Home

    ★★★★

    so many things about this were refreshing, but can Taco Bell really be that good?