Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meetin' WA

Meetin' WA

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1968
×
★★★
Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Aria the Crepuscolo

Aria the Crepuscolo

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
ARIA

ARIA

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
L’Homme Atlantique

L’Homme Atlantique

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Table

Table

1976
×
★★½
Edit this entry  
03
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
ODDTAXI

ODDTAXI

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry