Violet has logged 44 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dear Hunter Presents: The Color Spectrum Live

The Dear Hunter Presents: The Color Spectrum Live

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Landlord

The Landlord

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atman

Atman

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Edit this entry  
04
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★½
Edit this entry  
04
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★
Edit this entry  
04
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Edit this entry  
04
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★½
Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry