Sort by

Violet has logged 382 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lemon

Lemon

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Ruskin

Ruskin

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ed, Edd n Eddy's Big Picture Show

Ed, Edd n Eddy's Big Picture Show

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal

Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anne of Green Gables: Road to Green Gables

Anne of Green Gables: Road to Green Gables

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
14
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Ground

The Ground

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Trans with a Movie Camera

A Trans with a Movie Camera

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splish Splash

Splish Splash

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Vampire Hotel

Tokyo Vampire Hotel

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To the Lighthouse

To the Lighthouse

1983
×
★★
Edit this entry  
19
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nana

Nana

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Edit this entry