• Ganja & Hess

    Ganja & Hess

    ★★★★½

    Can't think of a vampire movie that's better than this one honestly

  • Emotion

    Emotion

    ★★★★

    Obayashi's films made the world go round

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    That 3rd act is what horror is all about baby

  • Angst

    Angst

    ★★★★½

    Yo that weiner dog was the MVP

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★

    Moral of the story is never trust members of Indie Rock bands

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★★

    I did it, I finally fucking did it. After about three years of seriously being into film, I finally got to see a Stanley Kubrick film on the big screen. This is the director that made me love film as an artform and this is the film from him that changed my outlook on cinema as a whole. Rewatching this felt like experiencing cinema for the first time again. An electrifying and incredible experience that had my heart racing by…

  • Possession

    Possession

    ★★★★★

    Years later and that subway scene still terrifies the absolute hell out of me

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★★½

    One of the most gorgeous and lavish looking horror movies I've ever seen, on top of being one of the best horror films I've seen in a hot minute.

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★½

    Sadly I just could not find this scary or interesting at all

  • Monsieur Verdoux

    Monsieur Verdoux

    ★★★★★

    Chaplin at his most artistically bold. It's always some kind of uncanny feeling (to me) to see him outside the Tramp character, on top of hearing him talk for a whole film, but I think that added to the power of this film. Chaplin as Verdoux is so electrifying, it feels like the most layered and compelling performance in his career. With the character of Verdoux being a perfect leading character, one that will stay with me for a while.…

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    One of those movies you're just required to watch before you die. La Haine is a film that just feels so colossal that by the time the ending happens it feels like you been hit by a semi truck.

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★½

    You could tell that this dude Chaplin hated Capitalism right from the first two shots of this thing. Which I did completely forget about, but the juxtaposition is one of the most effective moments in this already thematically riveting film. As well as when one of The Tramp's former co-workers from the factory was robbing a store and said "We're not burglars, we're just hungry."

    Also it's probably the funniest Chaplin film?? Like the feeding machine scene has always been the Chaplin scene that made me laugh the most