Sort by

Morris has logged 334 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED

S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A New Old Play

A New Old Play

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The World

The World

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deception

Deception

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evolution

Evolution

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wolf

Wolf

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathless Animals

Breathless Animals

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Want to Talk About Duras

I Want to Talk About Duras

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry