RSS feed for Jimi 🕊
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Some Guy Who Kills People

Some Guy Who Kills People

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Living Dead 3

Return of the Living Dead 3

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
305

305

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Time Trap

Time Trap

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Death Note

Death Note

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
31

31

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Race to Witch Mountain

Race to Witch Mountain

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
School Spirit

School Spirit

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death House

Death House

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry