Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Loveless

  Loveless

  ★★★★

  baştan sona anne baba figürünün yanı sıra şehrin de soğuk ve umarsız bir karaktere bürünmesi filmde alışılmış bir mutlu son olmayacağını hissettiriyor. zhenya karakterinin modern rusya’yı sembolize ettiği teorisi bir nebze mantıklı gözüküyor. joyce’un dediği gibi vatanı kendi yavrularını yiyen bir anne olarak düşünürsek zhenya karakterininin oğlunu kaybedene kadar bir oğlu yokmuş gibi davranması bununla örtüşüyor sayılır. tabi baba karakterini bu metaforun dışında bırakmak cinsiyetçi bir yaklaşım oluyor ister istemez.

 • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  Black Mirror: Fifteen Million Merits

  ★★★½

  a swell working class reading

Popular reviews

More
 • Ghosts

  Ghosts

  ★★★★

  filme dair en büyük eleştiri karakterlerin ve hikayede yerini bulan toplumsal sorunların yeterince irdelenmemiş, derine inmemiş oluşu sanırım. bu film karşımıza bir yumak gibi çıkıyor; muhafazakarlığı, eril zihniyeti, kadın mücadelesini, ırkçılığı birbirinden ve hikayeden ayıramıyoruz çünkü türk toplumu bu sorunlarla bir yumak halinde. filmin bir memleket tahlilinden çok memleket manzarası olması, kaotik ve umutsuz ortamına dinamik yapıyı yedirebilmesi büyük başarı. her gün nasıl hissediyorsam onu izledim ekranda. harbiden helal olsun, takipçin olacağım azra deniz okyay.

 • Happiness... Promised Land

  Happiness... Promised Land

  ★★★

  it’s such a luxury to even do this just to find meaning and happiness in life. most people have to go through their daily life and responsibilities while doing that.